Dzisiaj jest sobota, 24 lutego 2018 r., imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
Aktualności

Jakub Przygoński gościem Funduszu Grantowego

spotkanie ze sportowcem

Zieloną motorynkę kupił mu dziadek, który zaszczepił w nim miłość do motoryzacji. Uprawiał przez osiem lat pływanie, zanim "przerzucił się" na motory, skacze ze spadochronem, nurkuje, ale najbardziej kocha rajdy. Jakub Przygoński był gościem Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa w Ostrowie Wielkopolskim.
 


Spotkanie - jak co roku - zorganizowane zostało w sali Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. JP II. Mistrz rozdał setki autografów, wspólnym fotografiom także nie było końca.

- Takie spotkania to prawdziwa gratka nie tylko dla młodych sportowców, ale przede wszystkim dla uczniów. Na spotkania ze sportowcami, których zapraszamy dzięki współpracy z PKN Orlen, naszym donatorem, przyjeżdżają przedstawiciele szkół z całego powiatu. Na przykładzie tych ludzi, niezwykle wytrwałych, utalentowanych, ale też pracowitych i bardzo skromnych - widzą, że sukces zwykle rodzi się w bólach i jest wynikiem długotrwałego procesu. Nic nie przychodzi samo. Oprócz możliwości rozmowy z naszym gościem zawsze jest tez okazja do sportowej rywalizacji na wesoło - tak było i tym razem gdy Jakub Przygoński musiał poddać się testowi na celność strzału w światło bramki - mówi Sylwia Nowicka, prezes Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.


Nagrodę za zwycięstwo w przygotowanej konkurencji sportowej wręczył Jakubowi Przygońskiemu Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

W spotkaniu uczestniczył również Stanisław Trawiński, członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia i Wojciech Gąsieniec z PKN Orlen.

Do gościa Jakuba Przygońskiego uczestnicy spotkania przygotowali pytania dotyczące i kariery sportowej i życia prywatnego.

- Szaleję na motorze, ale tylko na torze, na drodze jestem niezwykle ostrożny. Uważam, że na motocyklistach spoczywa jeszcze większa odpowiedzialność i zasada ograniczonego zaufania. Mam za sobą kilka poważnych wypadków, byłem kilka razy połamany, ale wyszedłem z nic cało. Nadal jednak przestrzegam przed lekkim traktowaniem jazdy na motorze. OD tego są specjalne tory, by dać upust fantazji - przestrzegał mistrz Jakub Przygoński.

JAKUB PRZYGOŃSKI - ma 29 lat, jest zawodnikiem Orlen Team, uczestnikiem Rajdu Dakar, marzy o tym, by zostać jego zwycięzcą. Od 2010 roku uczestniczy Driftingowych Mistrzostwach Polski. Od pięciu lat jest reprezentantem Polski w rajdach enduro. W 2004 roku zdobył złoty medal Mistrzostw Świata ISDE (sześciodniówka motocyklowa), oraz wywalczył tytuł Mistrza Polski w rajdach enduro w klasie powyżej 250 cm³. W sezonie 2006 został Wicemistrzem Polski w enduro w klasie E2, oraz zespołowym Wicemistrzem Polski w motocrossie. W 2007 roku po raz pierwszy wystartował w eliminacji Mistrzostw Świata Cross Country - pustynnym rajdzie Desert Challenge Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To wtedy stał się członkiem OrlenTeam wraz z Jackiem Czachorem, Markiem Dąbrowskim oraz Krzysztofem Hołowczycem.

Na początku 2009 roku Jakub Przygoński zadebiutował w legendarnym Rajdzie Dakar. W obecnej chwili Jakub ściga się na motocyklu KTM 450, w poprzednich sezonach był to KTM 690. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na wydziale SiMR.

W 2013 Jakub Przygoński ustanowił światowy rekord Guinnessa prędkości jazdy w drifcie - to aż 217,97 km/h, także w 2013 roku był II wicemistrzem Świata Rajdów Terenowych Cross-Country, a podczas 35. Rajdu Dakar zajął 11 miejsce. Rok wcześniej w 2012 roku był trzeci w Mistrzostwach Świata Rajdów Terenowych Cross-Country FIM oraz zwycięzcą I rundy Mistrzostw Polski w Driftingu.

Dzięki współpracy z głównym donatorem Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego - PKN Orlen - w Ostrowie Wielkopolskim gościło wielu wspaniałych i utytułowanych sportowców:

2012 - Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek najlepsza polska para w siatkówce plażowej.
2011 - Adam Kszczot - lekkoatleta
2010 - Jacek Czachor - rajdowiec
2009 - Piotr Małachowski - rzuca dyskiem
2008 - Tomasz Majewski - kulomiot
2007 - Krzysztof Hołowczyc - rajdowiec


Galerie: