Dzisiaj jest środa, 21 sierpnia 2019 r., imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
Jesteś tutaj: › EDYCJE KONKURSU › 4 EDYCJA
Bezpieczniej z Hołowczycem - 15.11.2007
Jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych Krzysztof Hołowczyc będzie specjalnym gościem spotkania rozpoczynającego IV edycję Funduszu Grantowego dla Ostrowa Wielkopolskiego. Z tym znanym sportowcem każdy będzie mógł się osobiście spotkać 22 listopada 2007 w kinie Komeda.

Podczas spotkania podsumowana zostanie III edycja, ale przede wszystkim przedstawione zostaną zasady ubiegania się przez organizacje pozarządowe o dofinansowanie projektów z Funduszu Grantowego. Proponowane zamiany dotyczyć będą m.in. wielkości środków, które będą mogły otrzymać stowarzyszenia.

Głównym darczyńcą Funduszu Grantowego jest Polski Koncern Naftowy ORLEN SA. Pozostałe środki pochodzą od samorządów. Miasto Ostrów Wielkopolski przeznacza na ten cel 150.000 zł, a po 25.000 zł Gmina Ostrów oraz Gmina Odolanów.

Szczególnie ciekawe dla wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków będzie seminarium na temat tzw. fundraisingu, czyli sztuki pozyskiwania środków na działalność organizacji pozarządowych.

- Wyjątkowym gościem Funduszu, będzie Krzysztof Hołowczyc. Przedstawi m.in. projekt realizowany wspólnie z PKN ORLEN i Fundacją Krzysztofa Hołowczyca pn. "ORLEN - Bezpieczne drogi" - mówi Iwona Matuszczak Szulc, Prezes Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

„ORLEN. Bezpieczne drogi" to długofalowy program na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Organizowany jest przez PKN ORLEN S.A. wraz z Fundacją Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny". Realizacja programu zakładana jest na lata 2006-2008, z możliwością jego kontynuacji. Program składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszy, to emisja na antenie TVP 2 cyklu materiałów telewizyjnych, zrealizowanych z udziałem Krzysztofa Hołowczyca, pod tytułem „Eksperyment życie", które w nowoczesny, atrakcyjny dla widza sposób przedstawiają zagrożenia wynikające z niezachowania zasad bezpiecznej jazdy. Półtoraminutowe etiudy filmowe będą prezentowane w ramach bloków poświęconych bezpieczeństwu drogowemu (Bezpieczne drogi), nadawanych w dniach szczególnego natężenia ruchu oraz jako odrębne pozycje programowe poza blokami reklamowymi. Organizatorzy są przekonani, że takie nowatorskie podejście do prezentacji spraw związanych z niebezpiecznymi zachowaniami kierowców, wzmocnione autorytetem Hołowczyca, wywoła u nich nie tylko spore zainteresowanie, ale też głębokie przekonanie, że na drogach nie ma miejsca na niepotrzebne ryzyko.

Drugim, ważnym elementem programu jest ogólnopolski konkurs na najciekawszą i najskuteczniejszą lokalną inicjatywę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, z dorocznym finałem w formie uroczystej Gali Bezpieczeństwa. Konkurs Inicjatyw BEZPIECZNE DROGI jest adresowany zarówno do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, automobilklubów), jak i do szkół, uczelni, firm, jednostek samorządowych i osób fizycznych, a więc potencjalnie do wszystkich, którzy mogą społecznie działać na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Z konkursu wyłączone są jedynie instytucje formalnie zobowiązane do działań w tym zakresie.

Ideą organizatorów jest inspirowanie, pomoc w realizacji i nagradzanie najciekawszych inicjatyw służących realnej poprawie bezpieczeństwa na naszych drogach. Uczestniczące w konkursie przedsięwzięcia zostaną podzielone wg ich zasięgu na: lokalne, regionalne i ogólnopolskie. W każdej z tych kategorii zostaną przyznane po trzy nagrody. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody w 5 kategoriach tematycznych oraz kilka nagród specjalnych. Ogólna pula nagród przewidzianych w tegorocznej edycji konkursu wyniesie 500.000 zł. Nagrody przyznawane będą decyzją Kapituły Konkursu, w skład której wejdą przedstawiciele organizatorów oraz wybitni eksperci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kapituła weźmie pod uwagę m.in. osiągnięte efekty, innowacyjność inicjatyw, ich walory społeczne oraz efektywność wydanych na realizację środków. Nagrody dla najlepszych organizatorów mają być, w myśl regulaminu, przeznaczone na rozwijanie społecznie ważnych działań w zakresie BRD. Dodatkową zachętą dla twórców ciekawych akcji będzie możliwość ich prezentacji w mediach. Co tydzień w tygodniku MOTOR znajdą się materiały poświęcone programowi. Na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą sylwetki organizatorów, podobnie też w ramach specjalnych bloków programowych TVP2.

- Dotychczasowe doświadczenia z działalności Funduszu Grantowego pokazują, że projekt ten jest bardzo dobrze odbierany przez organizacje, a chętnych jest zawsze o wiele więcej niż środków do rozdzielnia. Mimo to wiem, że jest jeszcze sporo ludzi, którzy nie potrafią swoich pomysłów ,,ubrać'' w projekt i dostać i otrzymać na nie środki. Dlatego szczególnie dla nich ciekawe będą wszelkie dodatkowe informacje, jak przekuć pomysł w projekt - mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Już niebawem budżet Funduszu zwiększy się o kolejne środki. Negocjując tzw. offset z firmami zainteresowanymi budową w Ostrowie Wielkopolskim sklepów wielkopowierzchniowych Prezydent Miasta zawarł porozumienie o przeznaczeniu dodatkowych kilkuset tysięcy złotych, w ciągu kilku lat na ten cel.


Janusz Grzesiak
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

15.11.2007 r.

Pozostałe podstrony: