Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Jesteś tutaj: › EDYCJE KONKURSU › 2 EDYCJA
Uroczyste wręczenie grantów w II edycji Funduszu Grantowego - luty 2006 r.

Ostrów Wielkopolski, jako jedyne miasto w Wielkopolsce i drugie w Polsce podjął się realizacji nowatorskiego rozwiązania, jakim jest Fundusz Grantowy. Dzięki temu uaktywniły się nie tylko stowarzyszenia ale i grupy nieformalne, młodzieżowe. Bez wątpienia pomysł ten został przyjęty z ogromną aprobatą i zainteresowaniem, o czym świadczy ilość złożonych wniosków - 159 czyli prawie dwa razy więcej niż w I edycji Funduszu Grantowego. Uroczystość wręczenia grantów w II edycji odbyła się z udziałem przedstawicieli parlamentu, Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN, UNDP, samorządu miejskiego i powiatowego oraz zaproszonych gości - zwycięzców II edycji Konkursu Grantowego.

Absolutny rekord
W II edycji złożono 159 wniosków z zakresu kultury, sportu, edukacji, ochrony środowiska, profilaktyki i ochrony zdrowia, a także opieki społecznej i rozwiązywania problemów społecznych. Różnorodność pomysłów, często nowatorskich zaskoczyła członków Komisji, którzy stanęli przed dużym wyzwaniem, ogromnym dylematem, komu przyznać granty. Ostatecznie przyznano 70 grantów, z czego 31. organizacjom pozarządowym tzw. duże granty, a 39. grupom nieformalnym tzw. małe granty. Wszystkie wnioski w pierwszej kolejności opiniował tzw. Zespół Ekspertów, natomiast ostateczną decyzję podejmowali członkowie Komisji Grantowej składającej się z osób cieszących się autorytetem wśród mieszkańców.

Duże i małe granty na ...
.... Organizację II Festiwalu Nauki, wielki Koncert z okazji Jubileuszu 115- lecia chóralistyki ostrowskiej, wykonanie dokumentacji technicznej do budowy repliki statycznej historycznego samolotu Ostrovia i budowy kadłuba tego samolotu, festyn rekreacyjny - Do czego służy koń, treningi bokserskie, ukazywanie się gazety Parafialno - Osiedlowej, weekendowe spotkania dla młodzieży i dzieci z rodzin zaniedbanych i zagrożonych alkoholizmem, koń mój przyjaciel - zajęcia terapeutyczne, program profilaktyczno - terapeutyczny dla mieszkanek Schroniska dla bezdomnych kobiet - to tylko przykłady projektów, którym przyznano tzw. duże granty do wartości 10 tys. zł.
Wśród wniosków o małe granty, o wartości do 2 tys. zł, uznanie Komisji, zdobyły m.in. takie projekty jak : spektakl muzyczny „Wspomnienie - Czasy PRL", Dzień dziecka w dolinie Muminków, Klub Integracji emerytów i osób niepełnosprawnych, II warsztaty Kabaretowe dla amatorów sztuki estradowej, cykl spotkań „Ciąża bez alkoholu", wolontariusz w służbie człowiekowi, warsztaty dziennikarskie dla młodzieży szkolnej, bezpieczne miasto, warsztaty szkoleniowe o profilu tanecznym.

Zaskakująca aktywność
Aż 95 nieformalnych grup o różnorodnych zainteresowaniach, nie mających statusu stowarzyszenia, fundacji, podjęło wyzwanie starania się o dodatkowe wsparcie finansowe z Funduszu Grantowego. Grupy młodzieżowe, studenckie, ale i seniorskie, koła zainteresowań, rady osiedlowe opracowały własne pomysły i złożyły wnioski w konkursie „małych" grantów. Szeroki wachlarz przedstawionych we wnioskach pomysłów, potwierdził, iż wiele ostrowskich środowisk wykazuje szczególną aktywność i chęć realizacji swoich oryginalnych często nowatorskich przedsięwzięć. Ostrów Wielkopolski postawił na aktywność tych grup i kół zainteresowań.

Nowatorski pomysł
Fundusz Grantowy to wspólna inicjatywa trzech partnerów: Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN, UNDP oraz Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski. Bez wątpienia jest to przykład nie tylko nowatorskiego sposobu pozyskiwania środków finansowych na realizację wielu ciekawych przedsięwzięć, ale również sposobu ich podziału. To nie kto inny, jak Komisja Funduszu Grantowego czuwała nad rozdysponowaniem puli 400 tys. zł. Do tej wspólnej kasy, miasto przekazało 250 tys. zł, PKN ORLEN 150 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na dofinansowanie przygotowanych, przez ostrowskie organizacje, projektów, które przyczyniają się do realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Wdrożenie idei Funduszu Grantowego to przykład na to, że miasto Ostrów Wielkopolski otwarte jest na nowatorskie, na skalę kraju, rozwiązania.

Kamila Pazdyka
Kancelaria Prezydenta

10.02.2006 r. 

Pozostałe podstrony: