Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Jesteś tutaj: › EDYCJE KONKURSU › 1 EDYCJA
Sukces I edycji Funduszu Grantowego - 29.06.2005 r

Przy realizacji 52 projektów dofinansowanych z Funduszu Grantowego zaangażowanych było ponad 330 Ostrowian i ponad 800 wolontariuszy, a liczba beneficjentów sięga blisko 5 tys. osób - to efekty I edycji wspólnego przedsięwzięcia Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, PKN ORLEN, UNDP (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Fundusz Grantowy to bez wątpienia sukces i strzał w „10". Podsumowanie I edycji miało miejsce w holu Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Druga edycja rusza już w sierpniu.

Fundusz Grantowy - nowatorski pomysł
Fundusz Grantowy to przykład nie tylko nowatorskiego sposobu pozyskiwania środków finansowych na realizację wielu ciekawych przedsięwzięć, ale również sposobu ich podziału. To nie kto inny, jak Komitet Grantowy skupiający osoby reprezentujące różne środowiska, uznane za autorytety w określonych dziedzinach, czuwał nad rozdysponowaniem puli 300 tys. zł. (do wspólnej kasy, po 150 tys. zł przekazała Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski i Polski Koncern Naftowy) „Na początku trochę obawialiśmy się o zainteresowanie Ostrowian, ale niepokój został szybko zgaszony, gdy okazało się, że wpłynęła gigantyczna liczba wniosków - ok. 90" - powiedziała Noemi Gryczko Specjalista ds. Funduszy Grantowych z UNDP. Różnorodność pomysłów, często nowatorskich zaskoczyła członków Komitetu, którzy stanęli przed dużym wyzwaniem, ogromnym dylematem, komu przyznać granty. W sumie szczęście uśmiechnęło się do 26 organizacji pozarządowych i 26 grup nieformalnych, których wnioski spełniły określone regulaminem wymogi i dzięki temu uzyskały dofinansowanie z Funduszu Grantowego.

Nowatorskie pomysły
Wśród zgłoszonych wniosków pojawiło się kilka nowatorskich projektów - m.in. Przydomowy Warsztat dla Bezdomnych Mężczyzn, rodzinne zawody w siatkówce, I Ostrowski Festiwal Nauki. Izba Handlowo-Przemysłowa Południowej Wielkopolski przygotowała diagnozę potencjału sektora turystycznego miasta, oraz uruchomiła portal internetowy. Zdaniem Noemi Gryczko, wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia łączy wspólny cel - uczynić Ostrów Wielkopolski miastem w którym chce się żyć, pracować i skutecznie pomagać innym, tak aby żyło się lepiej w ich małej ojczyźnie. Ponadto projekty te wpisują się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju.

Absolutna nowość
Absolutną nowością było to, że grupy nieformalne czyli np. młodzieżowe, studenckie, koła zainteresowań i wszystkie te grupy, które nie są stowarzyszeniami czy też fundacjami, mogły się ubiegać o dofinansowanie swoich pomysłów. Aż 49 grup nieformalnych podjęło to wyzwanie - opracowało własne pomysły i złożyło wnioski w konkursie małych grantów. Ponad dwudziestu otrzymało je. Ostrów Wielkopolski jest więc pionierem - postawił na aktywizację młodzieży, grup nieformalnych i kół zainteresowań.

Podsumowanie I edycji - ogromny sukces
W holu Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II zorganizowano spotkanie podsumowujące I edycję Funduszu Grantowego. „Edycja ta jest wspaniałym sukcesem. Ogromne zainteresowanie ze strony stowarzyszeń i grup nieformalnych, ponad 330 Ostrowian, 800 wolontariuszy zaangażowało się przy realizacji 52 projektów. Dziękuję władzom miasta za odwagę i otwartość okazaną przy wdrażaniu tego nowatorskiego pomysłu, jakim jest Fundusz Grantowy" - powiedziała Noemi Gryczko. Podziękowania skierowano również do PKN ORLEN i dziennikarzy.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania pomysłów zrealizowanych dzięki wsparciu finansowemu z Funduszowi Grantowego. Szczególnie z gorącym przyjęciem gości spotkały się występy Kabaretu bez VAT oraz zespołu chirliderek „Wiches". Nieformalna Grupa Instruktorów T-Art., Fabryka Spektakli - PIK oraz grupa młodzieży ze Spółdzielni Oświatowej ujęła zgromadzoną publiczność wystawiając mini przedstawienia teatralne. Swoje działania zaprezentowały m.in.: Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości prowadzące w Ostrowie Poradnię Obywatelską, Lokalna Organizacja Turystyczna, działające w Ostrowie Hospicjum oraz Stowarzyszenie Pomocna Dłoń. Wiele innych organizacji przedstawiło realizowane przez siebie programy na specjalnie przygotowanych stoiskach.

II edycja Funduszu Grantowego rusza już w sierpniu
Sukces I edycji skłonił władze samorządowe do ogłoszenia II edycji, z tą jednak różnicą, iż pula pieniędzy do podziału zwiększy się do kwoty 500 tys. zł. Zarówno Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski jak i PKN ORLEN zapewniają o przeznaczeniu po 250 tys. zł na ten cel. Zainteresowane organizacje pozarządowe i grupy nieformalne będą mogły składać wnioski już od połowy sierpnia.

ZAPRASZAMY !!!!

Kamila Pazdyka
Kancelaria Prezydenta
e-mail rzecznik@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl
tel. 062/ 591 78 40 lub 606 225 016

30.06.2005 r.

 

Galerie:
Pozostałe podstrony: